Mutfak Dekorasyonu İçin Neler Gerekiyor?

Mutfak dekorasyonu denilince aklımıza dolaplarda yer alması gereken tencere, tava gibi ürünler geliverir hemen. Oysa mutfak dekorasyonu sadece dolaplarda ki ürünlerle sınırlı değildir. Mutfağın rengi, mutfak ürünlerinin sağladığı uyum gibi birçok ayrıntı mutfak dekorasyonu için son derece önemlidir. Bu yazımızda mutfak ürünlerinin muhteşem uyumunu nasıl yakalayabiliriz ve nasıl etkili bir mutfak oluşturabiliriz bu konu üzerine değineceğiz.

Mutfaklardaki tezgahlar, masalar ve sandalyelerden tutun da tencere, tava ve yemek takımlarına kadar her bir detayı ele alacağız. Mutfakların her bir bileşenini inceleyerek mutfaklar araç-gereçleri hakkında bilgi dolu bir yolculuğa ne dersiniz? Tezgahlardan başlayalım.


Mutfak Tezgahları

Mutfaklarda işlerimizi gerçekleştirdiğimiz, yemek hazırladığımız, temizlik yaptığımız ve hemen hemen mutfakta ki çoğu işi gördüğümüz yerdir mutfak tezgahları. Bizlere birçok kolaylığı sunan mutfak tezgahları günümüzde pek çok farklı kategoride sunulmaktadır. Mermer, granit gibi doğal taş seleksiyonlarıyla oluşturulmuş mutfak tezgahları mutfakta bize kolaylıklar sağlamanın yanında sahip olduğu görünümüyle de ortamda şık bir ambiyans uyandırmaktadır.

Mutfak tezgahları binaların inşaatı aşamasında seçilen ve mutfağa montajlanan araçlar olduğu için bu konuda seçim yapmak biraz kısıtlı gibi duruyor. Fakat bu konuda değişim ve farklı seçimler yapmak tabi ki sizlerin insiyatifine kalmış. Siyah, gri, gümüş rengi ve yakın tonlarda mermer ya da granit mutfak tezgahlarından dilediğiniz bir modeli seçebilirsiniz.

Masa Seçimi

Mutfaklarda yapacağınız işlemleri kolaylaştıran ve size önemli avantajlar sunan araçlardan biri de şüphesiz masalardır. Yemek masası olarak kullanabileceğini ayrıca yapacağınız yemeklerde de işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz masaların seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususları sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Kaç kişilik bir aile yapısına sahip olduğunuz ve misafir oranlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. 4 kişilik ya da 6 kişilik olarak farklı boyutlarda mutfaklarda tercih edebileceğiniz masa modelleri mevcuttur. Mutfaklarda tercih edeceğiniz masalar cam, mermer ya da ahşap kategorisinde olabilir. Burada duvarların rengi ve mutfak tezgahın rengine uyum sağlayan bir renk seçmeniz ortamın havası açısından daha otantik olacaktır.


Mutfak Dolapları

Tencere, tava, tabak ve yemek takımlarınızı güvenle koruyabileceğiniz mutfak dolapları da mutfak dekorasyonu için son derece önemli parçalardır. Mutfak dolapları da tezgahlar gibi inşa sürecinde hazırlanmaktadır. Eğer hayalinizde zengin ve yaratıcı bir mutfağa sahip olmak varsa ev alırken ya da seçerken mutfak dolaplarını muhakkak dikkate almalısınız.

Mutfağına düşkün kadınlar için bu dolapların büyüklüğü ne kadar önemli ise mutfaktaki duruşu ve havası da elbette o kadar önemlidir. Ufak bir silme işlemiyle parlaklığını koruyan ve mutfağınıza canlılık katan mutfak dolapları yapacağınız yemeklerdeki lezzetlere de motivasyon kaynağı olacaktır.

Elektronik Eşyalar

Hayalinizdeki mutfağın öncelikle ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılaması gerekir. O halde mutfaklarınızın elektronik eşya bakımından da oldukça zengin bir görünüme kavuşması gerekiyor. Buzdolabı, bulaşık makinesi ve mutfak robotları ile mutfak dekorasyonunuzu daha donanımlı bir hale getirebilirsiniz.

Mutfak Aksesuarları

Mutfaklarda olması gereken zaruri ihtiyaçları karşıladıktan sonra ebatları küçük fakat faydaları ve sağladığı kolaylıkları büyük olan mutfak aksesuarları var sırada. Yemeklerinizin tuzu, biberi olacak olan bu aksesuarlar en lezzetli yemeklerin de anahtarı sayılır. Sitemizde ulaşabileceğiniz ve mutfaklarınızda sizleri farklı kılacak bazı mutfak aksesuarlarını aşağıdaki şekildedir.

  • Meyve, sebze yıkama sepeti
  • Sirkelik Seti
  • Bıçak Seti
  • Yemek Takımı
  • Sabunluk
  • Havluluk
  • Peçetelik


Şık ve kullanışlı bir mutfak için sahip olmanız gereken aksesuarları gözden geçirdikten sonra mutfak dekorasyonu için ileride nelere ihtiyacınız olabilir? Sizler bu sorunun cevabını merak ediyor ve mutfağınızdaki dekorasyonu güncel tutmak istiyorsanız bizleri sosyal medya kanallarımızdan takip etmeyi unutmayın!

Mutfağınızda keyifle yapacağınız yemeklerinizin lezzet dolu olmasını temenni ediyoruz, bir dahaki yazımızda görüşmek dileğiyle...